Easy AdSenser - en to ar translation catalogue (121 entries)

en: Instructions
ar: تعليمات

en: How to Set it up
ar: كيفية التثبيث

en: A few easy steps to setup %s
ar: بعض الطرق السهلة للتثبيث

en: How to Control AdSense on Each Post
ar: كيف تتحكم في ادسنس في كل تدوينة

en: Need to control ad blocks on each post?
ar: تحتاج للتحكم في بلوك اعلانات في كل تدوينة؟

en: All-in-One AdSense Control
ar: لوحة تحكم الكل في الواحد لأدسنس

en: Sidebar Widgets, Link Units or Google Search
ar: مربعات الشريط الجانبي, وحدات الروابط أو بحث جوجل

en: Options (for the %s theme)
ar: (خيارات للقالب %s)

en: Ad Blocks in Your Posts
ar: بلوك الاعلانات في تدويناتك

en: [Appears in your posts and pages]
ar: [يظهر في تدويناتك وصفحاتك]

en: Widgets for Your Sidebars
ar: مربعات القائمة للشريط الجانبي

en: [See <a href="widgets.php"> Appearance (or Design) &rarr; Widgets</a>]
ar: [شاهذ<a href="widgets.php"> المظهر (او التصميم) &rarr; Widgets</a>]

en: Lead-in AdSense Text
ar: نص اعلانات ادسنس الداخلي

en: (Appears near the beginning of the post)
ar: إظهار قرب بداية التدوينة

en: Ad Alignment
ar: محاداة الاعلان

en: Min. Word Count
ar: عداد الحد الأدنى للكلمات

en: Margin:
ar: الهامش:

en: (Where to show?)
ar: أين سيظهر؟

en: Position:
ar: الوضع:

en: Above Header
ar: فوق الهيدر

en: Below Header
ar: أسفل الهيدر

en: Beginning of Post
ar: بداية التدوينة

en: Show:
ar: إظهار

en: Suppress Lead-in Ad
ar: إخفاء الاعلان الداخلي

en: Text-wrapped
ar: إحتواء النص

en: No wrap
ar: بدون احتواء

en: Center
ar: وسط

en: Mid-Post AdSense Text
ar: نص ادسنس منتصف التدوينة

en: (Appears near the middle of the post)
ar: إظهار قرب وسط التدوينة

en: Force Mid-post Ad
ar: إرغام اعلان وسط التدوينة

en: Suppress Mid-post Ad
ar: إخفاء اعلان وسط التدوينة

en: Post Lead-out AdSense Text
ar: ضع نص ادسنس الخارجي

en: (Appears near the end of the post)
ar: إظهار قرب نهاية التدوينة

en: End of Post
ar: نهاية التدوينة

en: End of Page
ar: نهاية الصفحة

en: Above Footer
ar: فوق الفوتر

en: Below Footer
ar: أسفل الفوتر

en: Suppress Lead-out Ad
ar: اخفاء الاعلان الخارجي

en: Option on Google Policy
ar: خيارات في سياسات جوجل

en: Three ad blocks (including the side bar widget, if enabled).
ar: ثلاث بلوكات الإعلان (يتضمن صندوق الشريط الجانبي, إذا امكن)

en: Two ad blocks.
ar: 2 بلوك اعلان

en: One ad block.
ar: 1 بلوك اعلان

en: No ad blocks in posts.
ar: لا يوجد بلوك اعلان في التدوينة

en: Any number of ad blocks (At your own risk!)
ar: أي عدد من بلوكات الاعلان (على مسؤوليتك الخاصة)

en: Number of Link Units widgets (&le; 3) [Google serves only three]:
ar: عدد وحدات الروابط في صندوق الشريط الجانبي (جوجل تسمح بثلاثة فقط)

en: Suppress AdSense Ad Blocks on:
ar: إخفاء بلوك ادسنس في :

en: Pages (Ads only on Posts)
ar: صفحات (اعلانات في التدوينات فقط)

en: Pages that show attachments
ar: الصفحات التي تظهر مرفقات

en: Attachment Page
ar: صفحة مرفقات

en: Home Page and Front Page are the same for most blogs
ar: الصفحة الرئيسية والصفحة الامامية هي نفسها لأغلب المدونين

en: Home Page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Front Page
ar: الصفحة الامامية

en: Pages that come up when you click on category names
ar: الصفحات التي تظهر عند النقر على اسماء التصنيفات

en: Category Pages
ar: صفحات التصنيفات

en: Pages that come up when you click on tag names
ar: الصفحات التي تظهر عند النقر على اسماء الوسوم

en: Tag Pages
ar: صفحات الوسوم

en: Pages that come up when you click on year/month archives
ar: الصفحات التي تظهر عند النقر على السنوات/ ارشيف الشهور

en: Archive Pages
ar: صفحات الأرشيف

en: Other Options
ar: الخيارات الأخرى

en: Allow ad blocks in feeds. [Please report any problems with this option.]
ar: السماح ببلوكات الإعلانات فى الخلاصات. [من فضلك بلغ عن اى خطأ فى هذه الخاصية.]

en: Prioritize sidebar widget. (Always shows the widget, if enabled.)
ar: إعطاء الأولوية لمربع القائمة الجانبية. الإظهار دائماً, إذا كان مفعلاً.

en: Show a border around the ads?
ar: عرض إطار حول الإعلانات ؟

en: Show the same border on the sidebar widget as well?
ar: عرض نفس الإطار فى مربع القائمة الجانبية أيضا ؟

en: Widget?
ar: مربع جانبى ؟

en: Show the same border on the link units too?
ar: عرض نفس الإطار فى وحدة الروابط أيضا ؟

en: Link Units?
ar: وحدة روابط ؟

en: Suppress in-line styles (Control ad-blocks using style.css)
ar: منع سطر في التصميم، تحكم في بلوك الإعلان بإستخدام ملف style.css

en: AdSense Widget Text
ar: نص الصندوق الجانبي لأدسنس

en: (Appears in the Sidebar as a Widget)
ar: إظهار في الشريط الجانبي كصندوق جانبي

en: Align Left
ar: محادات اليسار

en: Align Right
ar: محادات اليمين

en: Suppress Widget
ar: إخفاء الصندوق الجانبي

en: Widget Title:
ar: عنوان الصندوق الجانبي

en: Hide Title
ar: إخفاء العنوان

en: AdSense Link-Units Text
ar: نص واحدات روابط ادسنس

en: (Appears in the Sidebar as  Widgets)
ar: إظهار في الشريط الجانبي كصندوق جانبي

en: Suppress Link Units
ar: إخفاء وحدة الروابط

en: Link Unit Title:
ar: عنوان وحدة الروابط

en: Google Search Widget
ar: صندوق بحث جوجل الجانبي

en: (Adds a Google Search Box to your sidebar)
ar: (يضيف مربع بحث جوجب فى الشريط الجانبى)

en: Search Title
ar: عنوان البحث

en: (Title of the Google Search Widget)
ar: عنوان مربع بحث الجوجل.

en: Suppress Search Box
ar: إخفاء صندوق البحث

en: Custom Title:
ar: عنوان مخصص :

en: Link-backs to
ar: الرابط يعود الى

en: (Consider showing at least one link.)
ar: (الأخذ بالإعتبار بإظهار رابط واحد على الأقل)

en: Show a link under every ad block.
ar: عرض رابط تحت كل وحدة إعلان .

en: Show the link only under the first ad block.
ar: عرض الرابط تحت أول وحدة إعلان فقط .

en: Show the link at the bottom of your blog page.
ar: عرض الرابط فى أسفل صفحة المدونة .

en: Show no links to my blog anywhere (Are you sure?!)
ar: (لا تظهر أي روابط في مدونتي في أي مكان) هل أنت متأكد؟

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Discard all your changes and load defaults. (Are you quite sure?)
ar: إلغاء جميع تغييراتك وتفعيل الخيارات الافتراضية, (هل أنت متأكد)

en: Clean Database
ar: تنظيف قاعدة البيانات

en: Uninstall
ar: إزالة التثبيت

en: Generate AdSense code (from http://adsense.google.com &rarr; AdSense Setup &rarr; Get Ads).
ar: ولد شفرة أدسنس من (http://adsense.google.com)

en: Cut and paste the AdSense code into the boxes below, deleting the existing text.
ar: أنسخ والصق شفرة أدسنس في الصناديق السفلى, امسح النص الموجود بها.

en: Decide how to align and show the code in your blog posts.
ar: قرر كيفية محاداة وإظهار الشفرة في تدوينات مدونتك

en: Take a look at the Google policy option, and other options. The defaults should work.
ar: للنظر الى خيار خصوصية جوجل، والخيارات الاخرى. الإفتراضيات يجب أن تعمل.

en: If you want to use the widgets, drag and drop them at %s Appearance (or Design) &rarr; Widgets %s
ar: إذا كنت تريد إستخدام إضافة مربعات، اضغط عليها وإسحبها الى s% المظهر (او التصميم)  &rarr; المربع s%

en: Save the options, and you are done!
ar: إحفظ الخيارات, لقد انتهيت

en: This <b>Reset Options</b> button discards all your changes and loads the default options. This is your only warning!
ar: هذا الزر <b/>إعادة الخيارات<b> يلغي جميع تغييراتك ويفعل الخيارات الافتراضية, هذا تحذير

en: The <b>Database Cleanup</b> button discards all your AdSense settings you have saved so far for <b>all</b> the themes, including the current one. Use it only if you know that you won't be using these themes. Please be careful with all database operations -- keep a backup.
ar: هذا الزر <b/>تنظيف قاعدة اليانات<b> يلغي جميع شفرات ادسنس والاعدادات التي حفظتها من قبل بالنسبة <b/>لكل<b> القوالب, ويتضمن القالب الحالي. إستخدمه فقط عندما تعرف انك لن تستخدم هذا القالب, أرجوا ان تكون حذرا مع كل عمليات قواعد البيانات -- احتفظ بنسخة احتياطية.

en: The <b>Uninstall</b> button really kills %s after cleaning up all the options it wrote in your database. This is your only warning! Please be careful with all database operations -- keep a backup.
ar: هذا الزر <b/>حذف<b> حقا يلعي %s بعد تنظيف جميع الخيارات المكتوبة في قاعدة بياناتك. هذا تحذير! الرجاء الحذر مع جميع عمليات قاعدة البيانات -- احتفظ بنسخ احتياطية.

en: Kill this plugin. (Are you quite sure?)
ar: عطل هذه الاضافة.(هل انت متأكد)

en: Credits
ar: إئثمانات

en: %s uses the excellent Javascript/DHTML tooltips by %s
ar: s يستخدم جافاسكريبت/دي اش تي ام ال tooltips بواسطة %s%

en: Settings Updated.
ar: تحذيث الإعدادات

en: Ok, all your settings have been discarded!
ar: حسنا, ثم إلغاء جميع اعداداتك.

en: Database has been cleaned. All your options for this plugin (for all themes) have been removed.
ar: ثم تنظيف قاعدة البيانات. جميع خياراتك لهذه الاضافة (لجميع القوالب) ثم حذفها

en: This plugin can be deactivated now.
ar: بإمكانك الآن تعطيل الإضافة

en: Go to Plugins
ar: الذهاب الى الإضافة

en: Error locating the admin page!nEnsure admin.php exists, or reinstall the plugin.
ar: خطأ! تحديد صفحة المدير, تأكد من وجود admin.php  أو اعد تتبيث الإضافة

en: Settings
ar: إعدادات

en: Sponsored Links
ar: الروابط المدعومة

en: Show a Google AdSense block in your sidebar as a widget
ar: إظهار جوجل آدسنس مع مربعات قائمتك الجانبية.

en: Show a Google Search Box in your sidebar as a widget
ar: إظهار بحث جوجل مع مربعات قائمتك الجانبية.

en: Show a Google Links Unit in your sidebar as a widget
ar: إظهار وحدات جوجل مع مربعات قائمتك الجانبية.

en: Get the Pro version now!
ar: الحصول على الإضافة الكاملة بجميع الإعدادات المطورة

en: Continue using the Lite version, and hide this message. After clicking this button, please remember to save your options to hide this box for good.
ar: الإستمرار بإستخدام النسخة المجانية ، وإخفاء هذه الرسالة. بعد الضغط على هذا الزر، الرجاء تذكر الضغط على حفظ الإعدادات لإفاء هذا الصندوق نهائياً.

en: Stay Lite
ar: الإبقاء على النسخة العادية

en: Click the link to hide this box. After clicking this link, please remember to save your options to hide this box for good.
ar: إضغط على هذا الرابط لإخفاء الصندوق، بعد الضغط، الرجاء تذكر الضغط على حفظ الإعدادات لإفاء هذا الصندوق نهائياً.
